Oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže ašportu môžu výrazne prispieť k riešeniu kľúčových problémov, ktorým Európa čelí v súčasnosti, a aj ktorým bude musieť čeliť v nasledujúcom desaťročí. Tieto oblasti boli v rámci stratégie Európa 2020 označené za hlavné stimuly na prekonanie sociálno-hospodárskej krízy v európskych krajinách, na podnietenie rastu a zamestnanosti a na posilnenie sociálnej rovnosti a sociálneho začlenenia.
V tejto súvislosti možno konštatovať, že Erasmus+ je program EÚ v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu na obdobie rokov 2014 až 2020. Cieľom tohto programu je riešiť problémy opísané v nasledujúcom texte.
Boj proti rastúcej nezamestnanosti (najmä mladých ľudí) sa stal jednou z najnaliehavejších úloh európskych vlád. Príliš veľa mladých ľudí ukončuje školskú dochádzku predčasne, a tým sa vystavujú veľkému riziku, že budú nezamestnaní. Rovnakému riziku je vystavený aj veľký počet dospelých pracovníkov s nízkou kvalifikáciou. Kvalitné a výkonné systémy zamerané na vzdelávanie, odbornú prípravu a mládež môžu pomôcť pri riešení týchto problémov tak, že prostredníctvom nich občania získajú potrebné zručnosti, ktoré požaduje trh práce a konkurencieschopné hospodárstvo.
Ďalší problém sa týka rozvoja sociálneho kapitálu medzi mladými ľuďmi, posilnenia postavenia mladých ľudí a ich schopnosti aktívne sa zapájať do spoločnosti v súlade s ustanoveniami Lisabonskej zmluvy, podľa ktorých sa Únia zameriava na „podporu účasti mladých ľudí na demokratickom živote v Európe“. Na túto problematiku sa možno zamerať aj prostredníctvom činností neformálneho vzdelávania, ktorých cieľom je posilniť zručnosti a kompetencie mladých ľudí a prehĺbiť ich aktívne občianstvo.
Podpora systémových reforiem v účastníckych krajinách v súlade s usmerneniami odsúhlasenými na úrovni Európskej únie vyžaduje jasné vedenie a spoločnú víziu orgánov a zainteresovaných strán, čím sa docieli spolupráca na všetkých úrovniach prostredníctvom rozličných nástrojov, ktoré sú k dispozícii. Okrem toho treba mládežníckym organizáciám a pracovníkom s mládežou poskytnúť príležitosti na spoluprácu a na odbornú prípravu s cieľom posilniť ich profesionalitu a rozvinúť európsky rozmer mládežníckej práce.
Program Erasmus+ je vytvorený tak, aby podporoval úsilie krajín zapojených do programu o účinné využitie potenciálu európskeho ľudského a sociálneho kapitálu pri súčasnom potvrdení zásady celoživotného vzdelávania prepojením podpory formálneho, neformálneho vzdelávania a informálneho učenia v rámci oblastí vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže. Program tiež rozširuje možnosti mobility a spolupráce s partnerskými krajinami, predovšetkým v oblasti mládeže a vysokoškolského vzdelávania.
V rámci jedného z nových prvkov zavedených v Lisabonskej zmluve sa programom Erasmus+ tiež podporia masové športové činnosti v krajinách zapojených do programu a podnieti európsku politickú spoluprácu v oblasti športu. Programom sa podporí tvorba a rozvoj európskych sietí, poskytnú sa možnosti spolupráce medzi jednotlivými zainteresovanými stranami a umožní sa výmena a presun vedomostí a odborných znalostí v rozličných oblastiach, ktoré súvisia so športom a fyzickou aktivitou. Táto posilnená spolupráca bude mať priaznivý účinok predovšetkým na rozvoj potenciálu európskeho ľudského kapitálu, pretože pomôže znížiť sociálne a hospodárske náklady súvisiace s nedostatkom fyzickej aktivity.
Celkovo sa programom podporia akcie, spolupráca a nástroje, ktoré sú v súlade s cieľmi tratégie Európa 2020 a jej hlavnými iniciatívami, napr. Mládež v pohybe alebo Program pre nové zručnosti a nové pracovné miesta. Programom sa tiež prispeje k dosiahnutiu cieľov stratégie ET 2020, európskej stratégie pre mládež a tiež vonkajšej činnosti EÚ. Okrem toho program podporí politické priority odsúhlasené na európskej úrovni v rámci otvorených metód koordinácie.
Z tejto investície do ľudského kapitálu budú mať prospech jednotlivci, inštitúcie, organizácie a tiež spoločnosť ak o celok, pretože prispeje k rastu a zabezpečí prosperitu a sociálne začlenenie v Európe i mimo nej.
Erazmus+ Programový sprievodca
Adresa školyStredná odborná škola dopravy a služieb, Nové Zámky, Jesenského 1
e-mail: sos[@]sosdsnz.sk
Riaditeľ školyIng. Jana Marenčáková
e-mail: marencakova[@]sosdsnz.sk
Zástupca riaditeľa pre TVPaedDr. Katarína Sládeková
e-mail: sladekova[@]sosdsnz.sk
Zástupca riaditeľa pre OVIng. Slávka Kollárová
e-mail: skollarova[@]sosdsnz.sk